مهندسی جوش

ارائه خدمات در حوزه مهندسی جوش

این مرکز با توجه به تجربه منحصر به فرد و انجام پژوهش‌های متعدد در این زمینه آماده ارائه هرگونه خدمات مشاوره‌ای می‌باشد. تجهیزات موجود در این مرکز قابلیت ارائه خدمات تولیدی در این حوزه را فراهم نموده است.

جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی

این فرایند روش خوبی برای جوشکاری آلیاژهای سبک به ویژه آلومینیوم و منیزیم و نیز اتصال فلزات غیر هم­جنس است. مشکلات فراوانی که به دلیل ذوب موضعی در جوشکاری­‌های سنتی ممکن است ایجاد شود در این روش از بین رفته و خواص مکانیکی و متالورژیکی مناسبی ایجاد می‌­شود.


جوشکاری به روش فاز مایع گذرا

روش ایجاد اتصال با فرایند فاز مایع گذرا، فرآیندی است که در آن فلزات در اتمسفر کنترل شده و با استفاده از لایه واسط مناسب با گرما دهی تا یک دمای مشخص اتصال می‌یابند. در این دما، لایه واسط از پیش قرار داده شده ذوب می‌شود و با جذب موئینگی سیلان می‌یابد و اتصال تشکیل می‌شود. در هر حالت، فلز پرکننده به درون فلز پایه نفوذ کرده تا جایی که خواص فیزیکی و مکانیکی اتصال تقریباً مشابه فلز پایه گردد.
امروزه با توجه به نیاز صنعت استفاده از اتصالات غیر همجنس فلزات مختلف به یکدیگر به منظور رسیدن به خواص و ویژگی‌های هر دو فلز به صورت توأمان رو به افزایش است. اتصالات فلزات غیر مشابه در موارد هوافضا، الکترونیکی، الکتریکی ، نفت و گاز و ... کاربرد به‌سزایی دارند.
این مرکز با بومی‌سازی ساخت سیستم آزمایشگاهی جوشکاری به روش فاز مایع گذار و دستیابی به دانش فنی این روش قادر به ارائه خدمات پژوهشی و آزمایشگاهی در این حوزه می‌باشد. تحقیقات در حوزه تدوین تکنولوژی ایجاد اتصال فلزات مختلف از جمله اتصال منیزیم به فولاد زنگ‌نزن مورد استفاده در صنایع نفت و گاز و هوا فضا و اتصال آلومینیوم به مس مورد استفاده در صنعت الکترونیک در این مرکز در دست انجام می‌باشد.